Rozstępy - skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

26 kwietnia 2021 841

Artykuł sponsorowany

Rozstępy to czerwone lub białe prążki na skórze, które pojawiają się w takich miejscach, jak brzuch, pośladki, biodra czy plecy. Ich powstawaniu sprzyjają wahania masy ciała, intensywny wzrost w okresie dojrzewania, a także ciąża. Jak pozbyć się rozstępów? Postawić na domowe sposoby czy wybrać profesjonalne zabiegi?Rozstępy - przyczyny

Rozstępy to wrzecionowate pasma na skórze, które powstają na skutek rozerwania głębokich warstw skóry. Dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Powodem tworzenia się rozstępów jest osłabienie włókien kolagenowych i elastylowych pod wpływem nadmiernego rozciągania się skóry. Rozstępy na plecach mogą pojawić się w przypadku zbyt szybkiego wzrostu lub nadmiernej rozbudowy mięśni. U kobiet po ciąży najczęściej występują rozstępy na brzuchu i piersiach. Często zdarzają się również rozstępy na pośladkach.

Czynniki, które sprzyjają powstawaniu rozstępów:
  • gwałtowny wzrost lub spadek masy ciała w krótkim czasie,
  • ciąża,
  • okres dojrzewania,
  • zmiany hormonalne,
  • czynniki genetyczne,
  • zaburzenia funkcjonowania tkanki łącznej,
  • długotrwałe przyjmowanie kortykosteroidów.


Jak pozbyć się rozstępów domowymi sposobami?

Domowe sposoby na to, jak usunąć rozstępy, są skuteczne jedynie jako metody profilaktyczne. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji można znacząco zminimalizować ryzyko powstawania rozstępów po ciąży. Skóra powinna być regularnie nawilżana, co zapewnia jaj optymalną elastyczność. Oprócz tego należy stosować specjalne kremy na rozstępy dedykowane kobietom w ciąży. Można też smarować skórę olejkiem z kiełków pszenicy, oliwą z oliwek i żelem aloesowym, a także stosować delikatne peelingi (np. z kawy).

Natomiast kiedy na naszej skórze już pojawią się rozstępy, domowe metody mogą jedynie nieznacznie zmniejszyć ich widoczność. Aby wyraźnie je zredukować lub całkowicie się ich pozbyć, potrzebne są bardziej radykalne kroki niż działanie powierzchniowe. Jeżeli szukamy skutecznego sposobu, jak pozbyć się rozstępów, to warto pomyśleć o zabiegach medycyny estetycznej.

Profesjonalne zabiegi na rozstępy

W usuwaniu rozstępów najważniejsza jest szybka reakcja. Leczenie powinniśmy rozpocząć, gdy mamy do czynienia ze świeżymi rozstępami - w kolorze czerwonym. Z czasem stają się białe i wtedy dużo trudniej jest je usunąć, nawet przy pomocy najnowocześniejszych metod. Dlatego jeżeli myślimy o tym, jak pozbyć się rozstępów skutecznie, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty medycyny estetycznej.

Najskuteczniejszą metodą jest laserowe usuwanie rozstępów. Laser dociera do głębokich warstw skóry, dzięki czemu powoduje ich przebudowę i stymuluje produkcję kolagenu. Pomocniczo stosuje się takie zabiegi, jak mezoterapia igłowa czy terapia światłem LED.

Laserowe usuwanie rozstępów - numer jeden w walce z niedoskonałościami skóry
Lasery świetnie radzą sobie w redukcji rozstępów na pośladkach, udach, brzuchu, plecach czy rękach. Takie urządzenia, jak laser ClearSkin PRO Special Edition, którym posługują się lekarze w Klinice Miracki w Warszawie, umożliwiają redukcję zarówno czerwonych rozstępów, jak i białych. Oczywiście w tym drugim przypadku, gdy rozstępy są dojrzałe, trzeba nastawić się na konieczność większej liczby powtórzeń. Liczba oraz częstotliwość zabiegów ustalana jest podczas konsultacji wstępnej.

Laser powoduje kontrolowane mikrouszkodzenia w skórze, w obrębie rozstępów, dzięki czemu tworzą się nowe warstwy tkanki, które wypełniają istniejące ubytki. Rozstępy zanikają stopniowo wraz z postępującym procesem regeneracji skóry, zainicjowanym podczas laseroterapii.

Jeżeli poszukujesz odpowiedzi na pytanie, jak pozbyć się rozstępów, skontaktuj się ze specjalistami z warszawskiej Kliniki Miracki.