Zabytkowy krzyż zostanie odnowiony

4 maja 2021 1387

XIX-wieczny krzyż przy ulicy Bestwinskiej zostanie odnowiony. Zapowiedział to zastępca prezydenta miasta Adam Ruśniak, który odpowiedział na interpelację radnej Urszuli Szabli.

Krzyż przy ulicy Bestwińskej • fot. komorowice.pl, 3 zdjęcia


Radna Urszula Szabla w kwietniu złożyła interpelację ws. renowacji zabytkowego krzyża przy ulicy Bestwińskiej. XIX-wieczny krucyfiks stoi w rejonie skrzyżowania z ulicą Samotną.

- Kamienny krzyż niestety jest już bardzo nadszarpnięty zębem czasu. Dlatego zwracam się z prośbą o jego renowację, tak aby nadal mógł świadczyć i wspierać - zaznaczyła radna z naszego okręgu.

Dwa lata temu projekt renowacji krzyża zgłoszono do budżetu obywatelskiego. Wówczas koncepcja odnowienia zabytku nie zdobyła wymaganej liczby głosów.- W odpowiedzi na interpelację Pani Radnej (...) informuję, że Wydział Gospodarki Miejskiej podejmie działania zmierzające do jego odnowienia. Nadmienić należy, że pod koniec 2019 roku Wydział Gospodarki Miejskiej pozyskał propozycję programu prac konserwatorskich, które znacznie poprawią i zabezpieczą ten obiekt dla przyszłych pokoleń - czytamy w odpowiedzi na interpelację, którą podpisał wiceprezydent Adam Ruśniak.

Urzędnik dodał, że skierowane zostanie zapytanie o ofertę na wykonanie renowacji krzyża do podmiotów posiadających uprawnienia do konserwacji takich obiektów.

Zachęcamy do przeczytania ciekawego artykułu na temat krzyża, który opublikowaliśmy w 2017 roku - "Historia krzyża w tzw. wąwozie - artykuł od czytelnika".
admin

Komentarze