"OrgaNowe" Bielsko-Biała - koncert w Komorowicach

30 września 2021 1178

Przed nami ostatni koncert tegorocznej edycji Festiwalu "OrgaNowe" Bielsko-Biała. W najbliższą sobotę, 2 października o godz. 19.00, w kościele pw. św. Jana Chrzciciela wystąpią znakomici muzycy: Angelika Rzewuska i Mateusz Rzewuski.

Angelika Rzewuska i Mateusz Rzewuski


Angelika Rzewuska - koncertowała na międzynarodowych festiwalach w Polsce, Niemczech oraz US. Brała udział w kursie interpretacji niemieckiej liryki wokalnej, prowadzonym przez Maestro Adi Bara. W kwietniu 2018 roku wcieliła się w postać I Wiedźmy w wystawianej na Akademii Muzycznej w Gdańsku operze „Dydona i Eneasz” Henry Purcella. W marcu tego roku wykreowała rolę Hyacinthusa w operze „Apollo i Hyacinthus” W. A. Mozarta w muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Polski organista, doktor sztuk muzycznych Mateusz Rzewuski jest jednym z najaktywniej koncertujących artystów młodego pokolenia. Ukończył wyższe uczelnie muzyczne w czterech krajach:
w Polsce — studia magisterskie w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Andrzeja Chorosińskiego,
w Niemczech — studia magisterskie w Musikhochschule w Lubece w klasie organów prof. Franza Danksagmüllera,
we Francji — studia podyplomowe z gry na organach oraz improwizacji w Konserwatorium Regionalnym w Paryżu w klasie solowej prof. Christophe Mantoux’a otrzymując dyplom „Concertiste” oraz w Szwajcarii — studia podyplomowe w zakresie muzyki dawnej w Scholi Cantorum w Bazylei, w klasie mistrzowskiej prof. Wolfganga Zerera.

fot. komorowice.pl


Stopień doktora sztuki muzycznych w dziedzinie artystycznej - instrumentalistyka - uzyskał w 2018 roku w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na podstawie rozprawy dotyczącej muzyki organowej Marcela Duprégo oraz Oliviera Messiaena oraz pierwszej w Polsce płyty CD zarejestrowanej na historycznych organach Aristida Cavaillé-Colla w katedrze Św. Krzyża w Orleanie we Francji.

Mateusz Rzewuski jest również laureatem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych: w Rumii w 2011 r., w Legnicy w 2013 r., w Bardzie w 2013 r. (I nagroda), w Wilnie na VII Międzynarodowym Konkursie organowym im. Čiurlionisa w 2015 r. (II nagroda) oraz w Białymstoku w 2017 r. (I nagroda).

Jest stypendystą prezydenta miasta Warszawy oraz Rektora UMFC w Warszawie. Otrzymał także stypendium Ministra Nauki oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” na magisterskie studia w Niemczech.

Od 2013 roku zajmuje się również działalnością managerską i animacją kultury. Mateusz Rzewuski jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym międzynarodowych festiwali muzyki organowej i kameralnej: w Łukowie, Białej Podlaskiej, Włodawie oraz na Pradze Południe w Warszawie.
Jest także członkiem Diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej Diecezji Siedleckiej, na którego został nominowany na pięcioletnią kadencję przez Biskupa Siedleckiego w 2021 roku.
admin

Komentarze