Były dyrektor FSM-u będzie patronem ronda? Zdecydują radni

17 stycznia 2017 2541

Być może na styczniowej sesji Rady Miejskiej zostanie podjęta uchwała w sprawie nadania nazwy rondu na skrzyżowaniu ulic: Komorowickiej, Bestwińskiej, Barkowskiej i Ignacego Daszyńskiego. Patronem ronda ma zostać pierwszy dyrektor Fabryki Samochodów Małolitrażowych - Ryszard Dziopak.

fot. komorowice.pl


Senator Rafał Muchacki złożył wniosek o nadanie rondu w Komorowicach Krakowskich nazwy im. Ryszarda Dziopaka - inicjatora powstania i pierwszego dyrektora Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej. Konsultacje mieszkańców ws. patrona ronda odbyły się już w połowie 2015 roku. Pisaliśmy o nich w artykule "Dyrektor FSM-u patronem ronda?".

Rondo w Komorowicach Krakowskich • fot. komorowice.pl


Uchwała miała być procedowania jeszcze w 2016 roku. Wówczas pewne wątpliwości co do przeszłości dyrektora podniósł radny Maurycy Rodak z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Młody rajca dopytywał prezydenta, czy Ryszard Dziopak został "sprawdzony" w Instytucie Pamięci Narodowej. Pełnomocnik prezydenta odpowiedział radnemu, że sam sprawdzał teczkę dyrektora FSM-u i nie dopatrzył się w niej żadnych informacji, które dyskredytowałyby kandydaturę Ryszarda Dziopaka jako patrona ronda w Komorowicach Krakowskich.

Ryszard Dziopak przyjechał do Bielska-Białej tuż po studiach ekonomicznych w marcu 1953 roku. Otrzymał angaż jako zastępca prezesa w Powiatowej Spółdzielni Wielobranżowej. Dwa lata później został kierownikiem działu inwestycji Bielskich Zakładów Wytwórczych Silników Elektrycznych. Był członkiem partii i szybko awansował na stanowisko głównego księgowego. W listopadzie 1960 r. doceniono jego wyniki i otrzymał mianowanie na dyrektora naczelnego Wytwórni Sprzętu Mechanicznego. Ryszard Dziopak przekonał Edwarda Gierka, że warto stworzyć w województwie katowickim konkurencyjny dla Warszawy ośrodek przemysłu motoryzacyjnego. Tak w Bielsku-Białej powstała Fabryka Samochodów Małolitrażowych.
admin

Komentarze