Budżet obywatelski. Mamy aż pięć projektów

13 września 2018 2763

Po dwa osiedlowe projekty w Komorowicach Śląskich i Komorowicach Krakowskich oraz jeden ogólnomiejski - tak w liczbach wygląda inicjatywa budżetu obywatelskiego na 2019 rok w Komorowicach. Głosowanie rozpocznie się 21 września.

Projekt ogólnomiejski

Do trzech razy sztuka. Ponownie wiceprzewodniczący Rady Osiedla Komorowice Śląskie złożył projekt budowy drogi rowerowej wzdłuż rzeki Białej.

fot. komorowice.pl


Projekt zakłada budowę przedłużenia istniejącej ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Grażyńskiego przez skrzyżowanie z ulicą Mazańcowicką o długości 60m oraz wykonanie ścieżki rowerowej na istniejącym utwardzeniu wału przeciw-powodziowego rzeki Białej, po jej zachodniej stronie bez rozbudowy wału o długości ok. 520m. Ścieżka na wale wykonana z masy bitumicznej jako odtworzenie istniejącego utwardzenia na wale rzeki.

W tym roku szanse na wygraną są spore, gdyż zgłoszono tylko 9 projektów ogólnomiejskich. Liczymy na Państwa mobilizację w trakcie głosowania.

Komorowice Krakowskie

Pierwszy z projektów, wyceniony na 100 tys. złotych, zakłada renowację krzyża piaskowego przy ulicy Bestwińskiej i zagospodarowanie terenu wokół. Zabytkowy krzyż z XIX wieku stoi naprzeciwko ulicy Samotnej. Jest zasłonięty przez dzikie krzewy i niskie drzewa.

Krzyż przy ulicy Bestwińskej • fot. komorowice.pl, 3 zdjęcia


Oprócz renowacji krzyża, autor projektu założył, że stare drzewa zostaną przycięte. Wokół krzyża zostanie ułożona kostka brukowa, a sam postument będzie ogrodzony stylizowanym płotem ocynkowanym. Ponadto projekt przewiduje montaż ławek i kosza kamiennego, a także budowę chodnika od ulicy Bestwińskiej.

Drugim zgłoszonym w dzielnicy projektem jest inicjatywa strażaków OSP pt. "W trosce o życie, zdrowie i ochronę mienia mieszkańców Komorowic Krakowskich". Projekt dotyczy zakupu doposażenia samochodu i jednostki w sprzęt do walki z ogniem w budynkach i do innych akcji ratowniczych potrzebnych do szybkiego reagowania w sytuacji zagrożenia życia zdrowia.



Ważnym elementem projektu jest założenie monitoringu zewnętrznego budynku wraz z defibrylatorem ogólnodostępnym dla mieszkańców Komorowic. Projekt również wyceniono na 100 tys. złotych

Komorowice Śląskie

Podobnie jak w Komorowicach Krakowskich, po "śląskiej" stronie zgłoszono dwa projekty. Oba wyceniono na 50 tys. złotych.

fot. komorowice.pl


Pierwszy zakłada rozbudowę istniejącego przy Szkole Podstawowej nr 29 placu zabaw. Drugi projekt dotyczy wykonania remontu klatki schodowej w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej Komorowice Śląskie. To dalszy ciąg projektu "Remiza XXI w." Sala wraz z klatką jest wykorzystywana przez mieszkańców osiedla na spotkania, zebrania Rady Osiedla oraz "Stowarzyszenia na rzecz Komorowic Śląskich" i szkolenia strażaków.

fot. komorowice.pl


Mieszkańcy muszą zagłosować

Nowe zasady budżetu obywatelskiego mówią o tym, że aby projekt trafił na listę wybranych do realizacji musi uzyskać poparcie co najmniej 2% mieszkańców danego osiedla. W przypadku Komorowic Śląskich to 107 osób. W Komorowicach Krakowskich 105 osób.

Muszą o tym pamiętać przede wszystkim mieszkańcy Komorowic Śląskich. Co prawda w dzielnicy zgłoszono dwa projekty na kwotę 50 tys. złotych i według starych zasad oba automatycznie zostałyby zakwalifikowane do realizacji, tym razem na każdy z nich będzie musiało zagłosować co najmniej 107 osób.

Głosowanie ruszy w piątek 21 września 2018 r. o północy i potrwa do 30 września 2018 r. włącznie. W bieżącej edycji jedynym możliwym sposobem głosowania będzie głosowanie elektroniczne (on-line) na stronie www.obywatelskibb.pl.
admin

Komentarze