Śmiertelne zatrucie czadem w Hałcnowie

2 stycznia 2019 1798

Policjanci z komisariatu w Komorowicach ustalają szczegółowe okoliczności tragicznego zdarzenia w Hałcnowie. 31-letnia kobieta poniosła śmierć, a jej roczne dziecko trafiło do szpitala na skutek zatrucia tlenkiem węgla.

Do zdarzenia doszło wczoraj około 19.00 w jednym z mieszkań przy bielskiej ul. Wyzwolenia. Przebywająca w domu kobieta i jej roczne dziecko ulegli zatruciu tlenkiem węgla. Do zatrucia poszkodowanej doszło w czasie kąpieli w łazience.

Pomimo wysiłków lekarzy kobiety nie udało się uratować. Jej roczny synek trafił pod opiekę lekarzy. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Strażacy stwierdzili podwyższone stężenie tlenku węgla w łazience do 400 ppm przy normie 20 ppm.

W sezonie grzewczym wzrasta zagrożenie zatrucia czadem. Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed niebezpiecznym działaniem tlenku węgla jest montaż odpowiednich czujników. Najczęstszym źródłem zatrucia tlenkiem węgla bywa niesprawna domowa instalacja kominowa albo nieszczelne urządzenie, które może go wydzielać.

Na zatrucie tlenkiem węgla są narażeni przede wszystkim mieszkańcy domów i mieszkań, w których korzysta się z kotłów, gazowych podgrzewaczy wody czy kominków, a także mieszkań w blokach i kamienicach, w których są wspólne piony wentylacyjne.

Aby mieć absolutną pewność, że w pomieszczeniu nie pojawi się groźna dla zdrowia lub życia ilość tlenku węgla, warto zamontować elektroniczne detektory. Poprawnie zamontowane i zasilane są jedynym rozsądnym sposobem wykrycia ulatniającego się niebezpiecznego gazu. Po wykryciu niebezpiecznej obecności tlenku węgla czujnik aktywuje się wydając głośny dźwięk, który potrafi obudzić domowników nawet w nocy.
KMP Bielsko-Biała

Komentarze