Podpisy mieszkańców Komorowic z 1926 roku!

10 lutego 2019 3556

W roku 1926 Stany Zjednoczone Ameryki Północnej obchodziły 150. rocznicę swojego powstania. Wtedy to, w naszym kraju pojawiła się ciekawa inicjatywa, złożenia życzeń i stworzenia niezwykłego podarunku od Polski. Życzenia popłynęły także z Komorowic.

Życzenia składają się z 111 tomów, które na 30 tys. stron zawierają 5,5 mln podpisów mieszkańców Polski. Oznacza to, że polskiej administracji udało się zebrać podpisy od 20% społeczeństwa. Tego typu podarek jest z pewnością światowym ewenementem. Ta unikalna kolekcja znajduje się w Bibliotece Kongresu USA.

Wśród autografów znajdują się nie tylko podpisy prezydenta Ignacego Mościckiego i Józefa Piłsudskiego, ale także ministrów, posłów, urzędników ministerstw, członków instytucji publicznych i społecznych, a także zwykłych Polaków.

Podpisy złożyli również młodzi mieszkańcy Komorowic - uczniowie jednoklasowej Szkoły Ludowej w Komorowicach Śląskich oraz uczniowie sześcioklasowej Szkoły Powszechnej w Komorowicach Krakowskich.

Życzenia z dla USA z Komorowic. Rok 1926 • fot. Biblioteka Kongresu USA, 4 zdjęcia


Wzruszającym elementem zbioru są rysunki, namalowane przez młodzież szkolną oraz wierszyki, które wyrażały podziw z okazji 150. rocznicy niepodległości Stanów Zjednoczonych. Życzenia zostały ozdobione również rysunkami wybitnych polskich artystów, w tym Zofii Stryjeńskiej.
Podarek został wręczony prezydentowi USA, którym wówczas był Calvin Coolidge, a on przekazał go do Biblioteki Kongresu.

Dzięki staraniom Biblioteki Kongresu oraz polskiej ambasady w Stanach Zjednoczonych i Biblioteki Polskiej w Waszyngtonie, kolekcja została zdigitalizowana i opublikowana online. Podpisy w woluminach skatalogowane zostały geograficznie. Łatwo zatem można sprawdzić czy podpisały się w nich interesujące nas osoby.

Lista szkół z powiatu bialskiego dostępna jest (między innymi) tutaj natomiast z powiatu bielskiego www.loc.gov/resource/pldec.016/?st=gallery ]tutaj[/url].

Poszukiwania innych lokalizacji mogą być kontynuowane tutaj (pole wyszukiwania w prawym górnym rogu). Wpisując nazwy wybranych miejscowości lepiej pomijać polskie znaki diakrytyczne.

Więcej informacji można uzyskać na historia.org.pl, culture.pl, nieskonczenieniepodległa-ludzie.pl.
Roman Szabla

Komentarze