Zaproszenie do Hałcnowa: narodowe śpiewanie i wystawa
4 listopada 2019
1658
Szczególne wydarzenia związane z Narodowym Świętem Niepodległości zostały zaplanowane u naszych sąsiadów w Hałcnowie. Już 10 listopada organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do wspólnego, wieczornego śpiewania, a 11 listopada na otwarcie wystawy plenerowej.
Poszukiwanie śladów historii polskiej kultury przyświecało organizatorom tegorocznego Narodowego Święta Niepodległości w Hałcnowie. Dom Kultury przy współpracy pięciu lokalnych organizacji przez cały wrzesień i październik zbierał stare zdjęcia i dokumenty dotyczące działań kulturalnych w tej dzielnicy Bielska-Białej.
Udało się zebrać materiał, dzięki któremu już 11 listopada otwarta zostanie wystawa plenerowa. Pomysł ten powstał po to, aby przybliżyć mieszkańcom Hałcnowa historię ich dzielnicy - często skomplikowaną i niełatwą. Wystawa będzie wisieć przez dwa tygodnie, aby wszyscy chętni mogli zapoznać się ze zdjęciami dawnych obiektów i wydarzeń kulturalnych.
Ale to nie wszystko. W przeddzień 11 Listopada w Domu Kultury odbędzie się wieczór pieśni. To tradycyjne hałcnowskie śpiewanie od wielu lat gromadzi około stu osób. W ostatnim czasie coraz chętniej pojawiają się na nim rodziny z dziećmi, co szczególnie cieszy organizatorów. Przy blasku świec, muzyce na żywo i poczęstunku przygotowanym przez lokalne Koło Emerytów będzie można pośpiewać dawne piosenki polskie, a nawet biesiadne.
Z kolei 11 Listopada świętowanie w Hałcnowie rozpocznie się o godzinie 9.10 pod lokalną jednostką Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie zostanie odśpiewany hymn państwowy i wciągnięta polska flaga na maszt. Następnie uczestnicy przejdą do Bazyliki w Hałcnowie na uroczystą mszę za Ojczyznę, a po niej udadzą się na uroczystości do Domu Kultury, gdzie odbędzie się uroczysta akademia oraz koncert laureatów Przeglądu Pieśni i Piosenki Patriotycznej.
Świętowanie niepodległości w Hałcnowie ma każdego roku szczególny wymiar, bowiem to właśnie w tej dzielnicy polskość budziła się przed laty w niełatwym otoczeniu, gdy niemal 3/4 mieszkańców wsi stanowili Niemcy. Być może dlatego kultywowane są tu wszelkie tradycje, powstała pierwsza w Bielsku-Białej tego typu Izba Historyczna, a mieszkańcy bardzo cenią sobie czas, który mogą ze sobą spędzić na wspólnym świętowaniu.
Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych. Wstęp na wydarzenia jest wolny.