Na razie nie będzie odrębnej szkoły w Komorowicach Śląskich

12 maja 2017 3822

Nie będzie odrębnej szkoły podstawowej w Komorowicach Śląskich - przynajmniej do września 2019 roku. Radni po otrzymaniu analizy przygotowanej przez Miejski Zarząd Oświaty uznali petycję mieszkańców za niezasadną.

Szkoła w Komorowicach Śląskich stanie się kolejnym budynkiem Szkoły Podstawowej nr 29 • fot. komorowice.pl


Przypominamy, że w związku z reformą oświaty i stosowną uchwały Rady Miejskiej w Bielsku-Białej, budynek Gimnazjum nr 14 z dniem 1 września 2017 roku stanie się kolejnym obiektem Szkoły Podstawowej nr 29.

Część mieszkańców Komorowic Śląskich nie chciała się z tym pogodzić. W lutym przeprowadzono akcję zbierania podpisów pod petycją do prezydenta miasta o utworzenie odrębnej placówki edukacyjnej w Komorowicach Ślaskich. Pod petycją podpisało się ponad 500 osób. O sprawie pisaliśmy w artykule "Mieszkańcy Komorowic Śląskich walczą o powrót SP30".

Gimnazjum nr 14 • fot. komorowice.pl


Temat poruszany był m.in. na zebraniu sprawozdawczym Rady Osiedla Komorowice Śląskie. Wówczas radny Przemysław Drabek oraz Leszek Wieczorek zapewnili, że będą pilotować tę sprawę. Radny Wieczorek zaznaczył ponadto, że "odrębna szkoła w Komorowicach Śląskich musi powstać, tak jak to było kilkanaście lat temu".

Zgodnie z postanowieniami Statutu Miasta Bielska-Białej petycja musiała rozstać rozpatrzona przez Komisję Bezpieczeństwa i Samorządności Rady Miejskiej w Bielsku-Białej. Petycja była rozpatrywana na posiedzeniu komisji w dniach 15 marca oraz 19 kwietnia. W toku prac komisja uzyskała pisemne stanowisko Miejskiego Zarządu Oświaty.

Gimnazjum nr 14 • fot. komorowice.pl


MZO uznało, że propozycja powołania od 1 września 2017 roku nowej szkoły podstawowej generuje następujące problemy:
  • odrębna szkoła podstawowa w Komorowicach Śląskich nie będzie miała dużego naboru,
  • nowa szkoła byłaby szkołą jednociągową, co nie wpłynie znacząco na obciążenie budynku Szkoły Podstawowej nr 29, w której dalej utrzymywana byłaby zmianowość,
  • nauczyciele z Gimnazjum nr 14 straciliby pracę, ponieważ nie mogliby skorzystać z przepisów przejściowych, umożliwiających im obecnie kontynuację zatrudnienia w Szkole Podstawowej nr 29.

- W naszej ocenie zgodnie z zasadami reformy podjęcie działań zmierzających do utworzenia osobnej szkoły podstawowej w Komorowicach Śląskich (po odpowiednich analizach) będzie możliwe od września 2019 roku - poinformował Jan Solich, dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty.

- To dla nas światełko w tunelu. Wierzymy, że wówczas uda się nam doprowadzić do utworzenia odrębnej placówki w Komorowicach Śląskich - skomentowała Ewa Miszczak, inicjatorka petycji.

Treść odpowiedzi na petycję oraz pełna dokumentacja dostępna jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.
admin

Komentarze