Historia krzyża w tzw. wąwozie - artykuł od czytelnika

19 lipca 2017 3500

Nasz czytelnik przesłał nam ciekawą informację, którą publikujemy w formie artykułu. Pan Bartosz przedstawił historię krzyża w tzw. wąwozie w Komorowicach.

fot. Bartosz Gayer


Krzyż znajduje się w połowie drogi pomiędzy Kromparkiem a Sosną. Przed regulacją ulicy Bestwińskiej był to odcinek zwany przez okolicznych mieszkańców wąwozem, dokładnie naprzeciwko wylotu ulicy Samotnej. Wchodząc w wąwóz można było dojść w kierunku stawów i ruin dawnego młyna, niestety w miarę upływu lat wąwóz zarastał, a później po zainstalowaniu się ogródków działkowych, nie da się już nim przejść.

fot. Bartosz Gayer


Sam krzyż jednak znajduje się poza ogrodzeniem ogródków i jest dostępny z ulicy Bestwińskiej. Jako ciekawostkę należy dodać, że krążyły plotki, że w tym miejscu straszy. Mówiło się rzekomo o domu weselnym, który zapadł się tam pod ziemię razem z gośćmi. Ciekawie wracało się późnym wieczorem drogą w tej okolicy, zwłaszcza zanim ustawiono latarnie.

Napis na krzyżu głosi: "Fondator prosi o jeden pacierz za Dusze zmarłe. Anna Andrzej Adamaszek postawiony R.1875".

---

Dziękujemy Panu Bartoszowi za przesłanie ciekawego materiału. Już wcześniej Pan Bartosz za aktywność na naszej stronie wygrał książkę wydaną z okazji 500-lecia parafii. Zachęcamy wszystkich czytelników komorowice.pl do przesyłania nam ciekawostek i zdjęć. Autorzy najciekawszych materiałów otrzymają książki o historii parafii w Komorowiach.
autor artykułu: Bartosz Gayer

Komentarze