Krowy na placu Niemczyka! Podsumowanie Akcji Archiwizacji

26 lutego 2018 4959

W niedzielę 25 lutego członkowie Stowarzyszenia Komorowice zaprosili mieszkańców Komorowic do podzielenia się zdjęciami, dokumentami i opowieściami, które są w ich posiadaniu. W zamyśle materiały te posłużą do stworzenia archiwum, pewnej bazy danych wiedzy o Komorowicach, a w dalekosiężnych planach - do powstania monografii Komorowic.

Krowy na placu Józefa Niemczyka • fot. archiwum prywatne


Akcja w pełni spełniła swoje zadanie - stowarzyszenie pozyskało około 20 dokumentów oraz prawie 200 zdjęć, a także sporo kontaktów, opowieści, tropów, którymi warto będzie podążać, aby kamyczek do kamyczka, puzzel do puzzla stworzyć barwny obraz życia i działania naszych przodków.

- Najstarszy pozyskany dokument, to poświadczenie spłaty długu z 1820 roku oraz akt kupna ziemi przez jedną z komorowickich rodzin z 1821 roku - mówi Roman Szabla, prezes stowarzyszenia. - Dokumenty są sporządzone na papierze czerpanym, a w miejscu podpisu kupującego znajdują się trzy krzyżyki - przyjęty sposób podpisywania się przez osoby niepiśmienne - dodaje prezes Stowarzyszenia Komorowice.

Akt kupna ziemi z 1821 roku • fot. materiały prywatne


Jednymi z najciekawszych zdjęć, to widok z okna współczesnej siedziby Rady Osiedla, na plac oraz ul.Olimpijską, kiedy to na placu pasie się krowa, oraz widok na plac i Dom Ludowy, przed którym parkują autobusy - popularne "ogórki".

Z pewnością akcja archiwizacji będzie w przyszłości kontynuowana, tym bardziej, że została tak życzliwie przyjęta i członkowie stowarzyszenia usłyszeli wiele słów zachęty i aprobaty dla podjętych działań.

Widok na stary i nowy kościół z brzegu rzeki Białej • fot. archiwum prywatne
admin

Komentarze